ЕКСПРЕС ТЕСТИ – ДОВІРЯТИ ЧИ НІ?
З настанням часів пандемії COVID-19 практично кожна людина дізналася про існування експрес-тестів, а медичні заклади, лабораторії, школи, готелі, авіаперевізники та безліч інших організацій, у свою чергу, стали регулярно користуватися методикою експрес-тестування. Завдяки доступності та простоті методики, значно частіше стали використовувати експрес-тестування й індивідуальні споживачі. Але наскільки надійні результати такого швидкого тестування?
Дізнаємось докладніше у лікаря з багаторічним стажем, професора кафедри акушерства, гінекології та перинатології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, відповідального секретаря Асоціації гінекологів-ендокринологів України, доктора медичних наук, професора Наталії Педаченко.
ЩО ТАКЕ ШВИДКІ ТЕСТИ ТА ЯКА ЇХ ДОСТОВІРНІСТЬ?
Швидкі діагностичні тести (англ. rapid diagnostic tests, RDTs) або експрес-тести – це група сучасних ефективних діагностичних засобів in vitro, які допомагають проводити попередню медичну діагностику або скринінг без залучення лабораторій – у кабінеті лікаря, в операційній кімнаті, біля ліжка пацієнта або навіть удома. Експрес-тести є простими і зручними у використанні, недорогими, невибагливими і стабільними у зберіганні, надають результати протягом 10-20 хвилин. Сучасні експрес-тести мають високі показники чутливості та специфічності, їхні результати зазвичай мають 95% або вищу кореляцію з результатами більш складних та дорогих лабораторних аналізів (як-от імуноферментний аналіз або застосування полімеразної ланцюгової реакції).
ДЛЯ КОГО І ДЛЯ ЧОГО ШВИДКІ ТЕСТИ?
Швидкі діагностичні тести виконуються і надають результат просто у місці надання медичної допомоги, таким чином значно пришвидшуючи і спрощуючи встановлення правильного діагнозу – як для лікаря, так і для пацієнта. Такий підхід заощаджує час та кошти пацієнта на повторне відвідування медичного або лабораторного закладу, дозволяє за потреби раніше почати лікування і зменшує вірогідність призначення лікарем презумптивного лікування, яке не спирається на чітко визначені об’єктивні критерії.
В якості зразків для експрес-тестування використовуються біологічні рідини – кров (як правило, капілярна), сеча, слина, інші виділення – а також зішкріб (мазок) зі слизових оболонок (наприклад, назофарингеальний, вагінальний, уретральний зішкріб).
НАСКІЛЬКИ ДЕШЕВШЕ ЕКСПРЕС-ТЕСТУВАННЯ У ПОРІВНЯННІ З КЛАСИЧНИМИ ЛАБОРАТОРНИМИ МЕТОДИКАМИ? Експрес-тестування не вимагає наявності лабораторного обладнання або спеціальних навичок і в разі використання неінвазивних методів отримання зразків може проводитися майже в будь якому місці. З точки зору громадського здоров’я, експрес-діагностика набуває особливого значення в умовах нестачі ресурсів, обмеженого доступу до медичних або лабораторних закладів, відсутності електроенергії при надзвичайних ситуаціях. Швидкі тести також є важливим засобом у епідеміології, дозволяючи швидко й ефективно проводити масовий скринінг певних груп населення і планувати епідеміологічне реагування, а також контролювати ефективність лікування. Лабораторні служби також використовують експрес-тести у своїй практиці як швидку та зручну альтернативу більш дорогим методам досліджень, наприклад тести на антиген до коронавірусу SARS-CoV-2 як альтернатива ПЛР-тестам. В цілому експрес-тестування дешевше в 2-4 рази в порівнянні з класичними лабораторними методиками. Воно зберігає час, людські та матеріальні ресурси при високій достовірності.
ДЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ЕКСПРЕС-ТЕСТИ?
Швидкі діагностичні тести широко використовуються у медицині, ветеринарії, харчовій промисловості тощо. Найвідомішими експрес-тестами, напевно, є тести на вагітність, деякі інфекційні хвороби (останнім часом COVID-19 та грип), та на наявність наркотичних речовин та їхніх метаболітів.
Переважна більшість сучасних тестів базуються на технології імунологічних реакцій (англ. immunoassay), у яких зразок пацієнта взаємодіє із зафіксованим у тесті антигеном або антитілом, пов’язаним з певною сигнальною речовиною (яка, наприклад, змінює колір під час імунологічної реакції).
Останніми роками все більше лікарів, особливо первинної ланки, використовують експрес-тестування у своїй практиці як ефективний, простий, швидкий і недорогий допоміжний діагностичний метод. «Лабораторія» у власному кабінеті береже час та гроші як лікареві, так і пацієнту. Об’єм глобального ринку медичних швидких діагностичних тестів у 2020 році оцінювався у 27 мільярдів доларів США і демонструє щорічне зростання на 5-10%.
Експрес-діагностика проводиться за наступними діагностичними спеціалізаціями:
- І (вірусні, бактеріальні, паразитарні); нфекційні захворювання
- Біохімія (крові, сечі);
- Репродуктологія/гінекологія;
- Онкологія (онкомаркери);
- Токсикологія/наркологія;
- Гематологія;
- Кардіологія (кардіомаркери);
- Ендокринологія;
- Імунологія/алергологія.
ДЕ МОЖНА ПРИДБАТИ ШВИДКІ ТЕСТИ?
Через свою популярність, експрес-тести для індивідуального використання можна придбати майже в будь-якій аптеці. А професійні тест-системи, призначені для використанням кваліфікованим медичним персоналом, радимо придбати у компанії MedBuy.
Місія компанії – зробити якісну лабораторну діагностику простою, швидкою, недорогою і доступною в будь-якому медичному закладі – у кабінеті лікаря або біля ліжка пацієнта.
Компанія пропонує якісні професійні експрес-тести різного типу відомих європейських брендів Tubuva (Чехія), , Screen Italia та InterMedical (Італія), VitAssay (Іспанія). Всі тести мають сертифікацію CE. Для лікарів державних і комунальних медичних закладів компанія MedBuy пропонує вигідну Ameda (Австрія )партнерську програму.
Партнерами компанії вже є сімейні лікарі, лікарі приватної практики, приватні клініки різного профілю, медичні діагностичні лабораторії, медичні підрозділи навчальних закладів і компаній приватного сектору.
Телефон: +380 98 353 5560
Ел. пошта: info@medbuy.online
Адреса: Україна 04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, буд. 29, офіс 113